Co je Symprove

Symprove™ je jedinečný přípravek v tekuté formě, který obsahuje čtyři kmeny živých bakterií. Nezávislými lékařskými studiemi se prokázal účinek na zlepšení symptomů dráždivého střeva (IBS) a zánětlivých onemocnění střev (IBD).

 

 

Něco o Symprove™

Symprove™  (Symprove Ltd, Farnham, Surrey, UK) je unikátní, na vodní bázi založený, multi-kmenových bakteriální produkt obsahující čtyři kmeny bakteriálních kultur: Lactobacillus rhamnosus NCIMB 30174, Lactobacillus plantarum NCIMB 30173, Lactobacillus acidophilus NCIMB 30175 a Enterococcus faecium NCIMB 30176. 50 ml obsahuje přibližně 10 miliard živých bakterií. Bakterie rodu Lactobacillus (kmen: Firmicutes) dobře snášejí kyslík a jsou běžnou součástí mikrobiomu vagíny a střevního mikrobiomu dětí porozených přirozenou cestou. Kromě toho, že se nacházejí v jogurtech, kysaném zelí nebo v pivu, jsou známé také tím, že dokáží dorazit do tlustého střeva a přežít průchod žaludečními kyselinami. Jde o tzv. bakterie mléčného kvašení, protože se věnují rozkládání laktózy a jiných cukrů na kyselinu mléčnou.

Akumulace kyseliny mléčné mění pH okolí. Oportunitní nebo patogenní bakterie nemají rády kyselé prostředí (tzn. nízké pH). Jejich růst a vývoj se tedy zastaví, pokud se sníží šance vzniku infekce nebo zánětu (snížením hladin lipopolysacharidů – LPS) ve střevě. Je důležité, protože LPS je silným spouštěčem imunitního systému a ten většinou nechceme aktivovat.

Udržení správného pH ve střevě je důležité také při procesech jakým jsou motilita střev (peristaltika) a absorpce mnohých životně důležitých minerálů ze stravy do krve. To vede společně ke snížení nadýmání, bolesti břicha, průjmu nebo zácpy.

Užíváním multi-kmenového produktu Symprove™ dodáváte tyto laktobacily do trávicího systému a pomáháte obnovit přirozenou symbiózu, která by měla ve zdravých střevech mezi bakteriemi existovat. Dysbiotická společenstva ve střevech vedou ke vzniku onemocnění. Při dysbióze se do patogenního stavu dostává celá komunita mikrobů. Dochází k neschopnosti jedinců odrážet patogeny a k rozpadu komunikace mezi hostitelem a symbiontem. Mikroby mohou v narušeném ekosystému střeva nadměrně stimulovat imunitní systém, dostat se do tkání, do kterých nepatří, případně dokáží svého hostitele oportunisticky nakazit.

Přípravek Symprove byl zkoumaný ve třech randomizovaných, dvojitě zaslepených studiích kontrolovaných placebem. Studií se zúčastnili dospělí pacienti se symptomatickou formou těchto onemocnění:

 • Syndrom dráždivého střeva – statisticky významné zlepšení celkových symptomů IBS (zejména abdominální bolesti), stejně jako vysoká tolerance přípravku po 12 týdnech užívání. 1
 • Divertikulární choroba – signifikantní snížení frekvence symptomů: průjem, konstipace, mucorrhea, bolest zad po 12 týdnech užívání. 2
 • Nespecifická onemocnění střeva – signifikantní zmírnění intestinálního zánětu ve spojitosti s hladinou kalprotektinu naměřeného ve stolici pacientů s ulcerózní kolitidou po 4 týdnech užívání. 3

 

Jak Symprove funguje?

Bakterie se v přípravku SYMPROVE™ 500 ml nacházejí ve vodní suspenzi extraktu z naklíčeného ječmene, který pro ně slouží jako přirozená výživa a zároveň je ochraňuje před vlivem žaludečních šťáv. Právě díky této unikátní patentované technologii jsou všechny přítomné bakterie schopny přežít přechod průchod žaludkem až do střev, kde se usídlují.

Předností Symprove oproti ostatním na trhu dostupným lyofilizovaným bakteriálním přípravkům je 4:

 • v něm obsažené bakterie jsou živé a aktivní už při vstupu do trávicího traktu
 • jako kapalný nemléčný suplement prochází žaludkem, aniž by spustil trávení a tím pádem živé bakterie procházejí přímo do dalších částí trávicího traktu bez redukce jejich počtu
 • již deset hodin po užití dochází k nárůstu počtu bakterií, naznačující kolonizaci střeva

 

Vysoká životaschopnost bakterií v přípravku Symprove byla dokázána ve studii zaměřené na porovnání některých komerčních probiotik v jejich schopnosti přežít. V této studii se sledovala životnost bakterií ve dvou fázích: v čase konzumace a po vystavení třem možným modelům gastrických tekutin. Výsledky ukazují, že přípravek Symprove obsahoval deklarované množství živých bakterií a stejně tak dosahoval vysoké odolnosti vůči simulovaným gastrickým tekutinám, v porovnání s lyofilizovanými produkty. Za tyto výsledky je podle studie zodpovědná právě unikátní forma přípravku Symprove. 4

Výrobky, které byly zahrnuty do této studie:

 • Actimel
 • Align
 • Biobalance
 • Probio7
 • Yakult
 • VSL#3
 • Bio-kult
Přečíst celou studii

Reference:

 1. Sisson G, Ayis S, Sherwood RA, Bjarnason I. Randomised clinical trial: a liquid multi-strain probiotic vs. placebo in the irritable bowel syndrome – a 12 week double-blind study. Aliment Pharmacol Ther.2014; 40(1):51-62.
 2. Kvasnovsky CL et al. A randomized double-blind placebo-controlled trial of a multi-strain probiotic in treatment of symptomatic uncomplicated diverticular disease. Inflammopharmacol 2017; 1-11.
 3.  Sisson G, Hayee B, Bjarnason I. Assessment of a Multi Strain Probiotic (Symprove) in IBD. Gastroenterol 2015; 148(4):S-531.
 4. Fredua-Agyeman M, Gaisford S. Comparative survival of commercial probiotic formulations: tests in biorelevant gastric fluids and real-time measurements using microcalorimetry. Benef Microbes 2015; 6(1): 141-151