Léčba IBD

 

Farmakoterapie

Léky v terapii IBD nedokáží zcela vyléčit onemocnění, ulevují však od symptomů – od bolesti, zánětu nebo trávicích obtíží.

  • Protizánětlivá léčiva – používají se ke zmírnění zánětu v trávicím traktu. Pro mírnější formy onemocnění se používají tzv. aminosalicyláty, z nich se používá kyselina 5-aminosalicylová, také známá jako mesalazin. Účinnějšími léčivy v potlačení zánětu jsou glukokortikoidy, které snižují zánět velmi rychle a efektivně. Při jejich častějším užívání však tento účinek slábne a zvyšuje se riziko více nežádoucích účinků, proto se glukokortikoidy používají pouze krátkodobě, zejména při náhlých vzplanutích.
  • Imunosupresiva – jde o širší skupinu léčiv, které různými mechanismy potlačují přehnanou imunitní odpověď organismu, a právě ta je příčinou zánětu u IBD. Někdy trvá i pár měsíců, než se dostaví účinek těchto léčiv, proto se zvyknou podávat již zároveň s rychle-účinkujícími glukokortikoidy. Mezi tato léčiva patří např. azathioprin nebo merkaptopurin, používají se i takzvaná biologická léčiva. Tyto látky, proteiny, velmi specifickým způsobem zasahují do procesů způsobujících onemocnění a používají se u pacientů, kteří nereagují na běžnou terapii.
  • Antibiotika – z důvodu častého výskytu infekcí trávicího traktu, ať už náhodného nebo zapříčiněného některými komplikacemi onemocnění, jsou různé antibiotika důležitými léčivy v léčbě pacientů s IBD. Používají se také po operacích, kdy je vysoké riziko infekce.

Ačkoliv v současnosti nevíme, které mikroorganismy, resp. bakterie, se podílejí na průběhu onemocnění, někteří vědci věří, že podávání antibiotik může pomáhat při redukci symptomů likvidací bakterií, které jsou zodpovědné za nežádoucí, přehnanou reakci imunitního systému.

Operace

Pokud v léčbě nepomohla úprava životního stylu ani léky a onemocnění nedá jinak účinně léčit, lékař pravděpodobně navrhne operaci.

Jelikož ulcerózní kolitida postihuje pouze tlusté střevo a konečník, jejich částečné nebo celkové operativní odstranění může zcela vyléčit onemocnění. Při Crohnově chorobě se většinou operují jen velmi poškozené části střeva a výhody operace bývají často jen dočasné.

Užívání účinných probiotik

Pacienti s IBD trpí častými průjmy, což urychluje střevní pasáž, snížení přilnavosti různých bakteriálních kmenů k sliznici, porušení mikriobiální flóry zánětlivým procesům ve sliznici a zvýšenou propustností střevní sliznice. Přibližně 51% lidí trpících IBD užívá spolu s léky i probiotika, aby znovu nabyla rovnováhu střevních bakterií. Je důležité, aby se doporučovala účinná probiotika, která mají svůj účinek potvrzen klinickými studiemi, jako např. Symprove™. Probiotika, jakož i jejich metabolické produkty, by se rovněž mohly podílet na ochraně střev před přemnožením patogenních bakterií, které by jinak mohly způsobit infekci a zhoršit tak stav onemocnění.

V nezávislé klinické studii bylo prokázáno, že Symprove™ snížil hladinu kalprotektinu (zánět střeva) u většiny pacientů (76 %) s ulcerózní kolitidou, kteří se zapojili do této studie.

Probiotikum musí splňovat tři jednoduché požadavky, aby mělo účinek na znovu nabytí rovnováhy střevních bakterií:

  • dostavit se v živém stavu při vstupu do organismu, aby mohlo začít ihned působit
  • přežít velmi kyselé a nehostinné prostředí v žaludku, které mnoho kmenů ničí
  • působit ve střevech rychle a účinně.

Symprove™ se nezávisle testoval spolu s dalšími sedmi známými probiotiky dostupnými na trhu a byl jediným přípravkem, které splnilo všechny tři požadavky.