Pojem zánětlivé onemocnění střeva (v angličtině Inflammatory bowel disease – IBD) označujeme skupinu chronických onemocnění postihujících trávicí trakt, především tlusté střevo. Rozlišujeme dvě základní onemocnění – Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, které se liší rozsahem a lokalizací postihnutí v trávicím traktu, obě dvě však vznikají přehnanou reakcí imunitního systému.
Výskyt těchto onemocnění je poměrně častý, na Slovensku některou z těchto forem trpí přibližně 13 000 pacientů (v Evropě až 3 milióny), přičemž počet případů každoročně narůstá. Postižení jsou muži i ženy, všechny věkové skupiny, výskyt u dětí je stále častější. I když se jedná o chronické onemocnění (přetrvávají celý život), pozorujeme období remisí, kdy se projevují minimální nebo vůbec a na druhé straně zase období vzplanutí, kdy jsou příznaky nejvýraznější.
Co je ulcerózní kolitida?
Ulcerózní kolitida je nemoc, která způsobuje zánět (otok a bolest) vnitřní sliznice tlustého střeva nebo konečníku. To způsobuje naléhavý krvavý průjem a únavu. Projevy nemoci se liší podle toho, jak velká část tlustého střeva je zasažena. Příznaky se v průběhu času mění – střídají se období vzplanutí (recidiva) s obdobími, kdy se vyskytuje jen málo příznaků (remise).
Diagnostikování ulcerózní kolitidy může být problematické, protože její příznaky jsou podobné jako u některých jiných střevních onemocnění a také při jiném typu zánětlivého onemocnění střev (IBD), tzv. Crohnově chorobě. Crohnova choroba se liší od ulcerózní kolitidy, protože způsobuje zánět hlouběji ve střevní stěně a může se objevit i v jiných částech trávicího systému, včetně tenkého střeva, dutiny ústní, jícnu a žaludku.
ústnej, pažeráka a žalúdka
Co je Crohnova choroba?
Crohnova choroba je stav, který způsobuje zánět (otok a bolest) ve stěně trávicí soustavy. Postižená může být kterákoliv část trávicí cesty. U asi třetiny pacientů s Crohnovou chorobou je postiženo jen tlusté střevo, u třetiny jen tenké střevo a u některých tlusté i tenké střevo.
Nemoc je pojmenována po Dr. Burrill B. Crohnovi, který spolu s kolegy Oppenheimerem a Ginzburgem uveřejnil v roce 1932 významný článek, ve kterém popisuje znaky toho, co se dnes nazývá Crohnova choroba. Crohnova choroba i ulcerózní kolitida způsobují průjmy (někdy krvavé) a bolesti břicha. Příznaky obou těchto chorob jsou tak podobné, že lékaři mají někdy problém stanovit definitivní diagnózu. Ve skutečnosti asi v 10 % případů nelze určit, zda jde o Crohnovu chorobu nebo o ulcerózní kolitidu.
Zatímco ulcerózní kolitida postihuje vnitřní výstelku tlustého střeva nebo konečníku, Crohnova choroba se může objevit i v jiných částech trávicího systému, včetně tenkého střeva, dutiny ústní, jícnu a žaludku. Postižené mohou být všechny vrstvy střeva. Úseky zdravého střeva se mohou střídat s nemocnými částmi. Jde o takzvané „přeskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózní kolitida se rozšiřuje rovnoměrněji a souvislejší a ovlivňuje jen povrchové vrstvy tlustého střeva.
Viac o týchto ochoreniach sa môžete dočítať na stránkach http://www.5gram.eu. Ide o medzinárodný informačný projekt pre pacientov s IBD.